A BVM kálvária

bvm_epelem_logo

Tanulságos, felháborító és szomorú mindaz, amiről interjúalanyunkkal, Pálinkás Jánossal beszélgetni fogunk. Adott egy nyereséges, százmilliókat adózó dolgozói tulajdonban lévő vállalat, a BVM – Épelem és adott egy homályos hátterű külföldi vállalkozás, amely részt vásárol magának a cég telephelyéből. Az adás-vétel megtörténik, aztán elszabadul a pokol. Az offshore cég jogi szakemberek garmadáját felvonultatva követelni kezdi egy meg sem épült bevásárlóközpont több éves profitját. Az első döbbenet után hamar egyértelművé válik, hogy rendkívül nagy a baj: A BVM – Épelemet a megszűnés szélére sodorja a támadás.

Ez egy nagyon bonyolult ügy. Szeretném, ha egészen a kezdetektől indulnánk. A BVM – Épelem egy munkavállalói tulajdonú cég, 1995-ben volt a privatizációnk. Hatvan százalék volt a munkavállalók tulajdona és negyven százalék pedig a vezetői kft kezébe került. Ez így maradt 2009-ig, ekkor a gazdasági válság hatására a dolgozók egy része úgy gondolta, hogy eladja az üzletrészét, emiatt az említett arány megfordult. Eredményességünkhöz kétség nem férhet, a 300-400 milliót termelő kft-ből 3,5-4 milliárd forintos bevételt elérő, 200 főt foglalkoztató, nyereséges cég lett.

Miket gyártanak?

Előre gyártott betonelemeket. Mi készítjük a fővárosi metrók tüvingjeit, csatorna-elemeket, csarnokszerkezete-
ket, béléstesteket. Állami beruházásoknál is jelen voltunk: autópálya építéseknél szerepelünk hídgerendákkal, híd-vizsgáló lépcsőkkel és mindennel, ami betonból van. Mi készítettük az egész országban fellelhető tréfásan „betoncicinek” vagy „Demszky-gombócnak” hívott forgalomterelő elemeket és a villamos pályák részét képező betonelemeket is.

Szóval akkor minden rendbe ment 2006-ig…

Igen. Egy különös per indult ellenünk 2006-ban. Ezt a Global Center Kft. indította, amely korábban egy háromezer négyzetméteres telekrészünket megvásárolva osztatlan közös tulajdonba került velünk.

A BVM – Épelem miért adta el az ingatlanrészt?

A termeléshez ma nem feltétlenül szükséges akkora ingatlanvagyon, mint amennyi van. Mi úgy gondoltuk, hogy ezt a telephelyünket felszámoljuk, mert a Parlamenttől 6 kilométerre nem kell, hogy az ország egyik legnagyobb betongyára üzemeljen. Van egy telephelyünk Csepelen, ahova át kívántuk helyezni a teljes termelést.

Meg is kezdték az átköltözést és elkezdték eladni ezt a mostani területet?

epelem01
Nem csak a vezetők, a dolgozók is harcolnak a cégért

2006-ban megromlott a viszony a Global Center és a BVM – Épelem között egy telekmegosztási üggyel kapcsolatban. Egy régészeti feltárás kapcsán a területet szét kellett választani egy feltáró út létesítése miatt. Ennek a tulajdonosa az önkormányzat lett volna. Egy kárpótlás nélküli kisajátítással álltunk szemben, az önkormányzat egyszer csak tulajdonosként feltűnt a tulajdoni lapunkon. Ezzel a földhivatali eljárással mi nem értettünk egyet, azt megkifogásoltuk és innen indultak el a gondok a Global Center kft-vel. Pert indítottak ellenünk azzal a váddal, hogy a mi földhivatali eljárásunk miatt nem épülhetett bevásárlóközpont az ő részükön. Mondanom sem kell, hogy egy kapavágás nem sok, de annyi sem történt, mégis azt mondták, hogy miattunk nem tudtak megejteni egy többmilliárdos beruházást. Ez volt az ürügy! Ezzel ők rögtön a Fővárosi Bírósághoz fordultak és a tulajdoni lapon a mi területrészünkre tetettek egy perfeljegyzést, ami úgy szólt, hogy „magához vonási jog”. Mi erről akkor azt sem tudtuk, hogy micsoda. Mint kiderült van egy ilyen fogalom a jogban, aminek alapján az ő 200 milliós tulajdonrészével magához vonhat egy több milliárdot érő területrészt.

Egy nem működő vállalkozás fellépett egy 8 milliárdos kártérítési keresettel? Egy százmilliós nagy-ságrendben adózóval szemben?

Igen. 2006-ban elindult a választott-bíróságon a kártérítési per. A képlet egyszerű volt. Egy veszteséges, 3 millió forintos törzstőkéjű projektcég, amelynek soha nem volt pénze, mindig csak hitelből vásárolt, azt mondja, hogy neki ekkora kára keletkezett. Ennek ellenkezőjét támasztotta alá az Igazságügyi Intézet által készített szakanyag is. Leírták, hogy nem okozhattunk kárt, mert mi minden szabályt betartottunk és védtük a saját tulajdonunkat, és földhivatali fellebbezésünkkel nem lehetett generálni ekkora kárt.
Amikor aztán tájékozódtunk, egyértelműen láttuk, hogy ez egy sokat alkalmazott kicsinálási metódus, egy technológia, aminek az a lényege, hogy osztatlan közös tulajdonba kell kerülni, pereket kel indítani a „szomszédok” ellen, barátokat kell szerezni a választott-bíróságban, illetve legyen szakértő, aki alátámasztja az egyébként hihetetlen álláspontot. A Global Center kft időközben csatlakozott az Ablon Group-hoz, a választott-bíróságon 2009 novemberében hozták meg az ítéletét: Több mint 8 milliárdos kártérítés megfizetésére köteleztek minket. A jog úgy rendelkezik, hogy a választott-bíróság ítélete azonnal végrehajtandó nem megfellebbezhető, így ezt az összeget 30 napon belül ki kellett volna fizetnünk. Nem tettük meg, ezért az Ablonhoz csatlakozott Global Center kft. azonnal elindította a felszámolást a cég ellen. 2010 januárjában jelent meg nálunk a végrehajtó és a BVM – Épelem vagyonára foglalást jegyeztek be.

Nyilvánvalóan nem volt érdekük az egyezség.

Hát, persze! Ő az ingatlant akarta megszerezni és ma is az ingatlant akarja. Nem megvásárolni akarja. Mi nem tudtunk fizetni kilenc milliárdot, megkezdődött a végrehajtás, a választott-bíróság ítéletét a Fővárosi Bíróságon megpróbáltuk megfellebbezni, ezt elutasították. Ezt követően felszámolást kezdeményezett a Global Center kft. a BVM – Épelem ellen. A BVM először ekkor 2010. február 15-én jelentett csődöt és kértünk csődvédelmet, aztán kilencven nap után lejárt a csődvédelem, szeptember 7-én automatikusan megkezdődött a felszámolás. Eddigre már anyagilag is megszenvedtük a pert, mérhetetlen energiákat vett el a termeléstől, a valódi munkától, de hitelezőinknek még akkor is csak 550 millió forinttal tartoztunk. Emiatt nem is kellett volna aggódnunk, mert volt egy hét milliárdot érő telkünk, amit azonban jogi csűrés-csavarással kihúztak alólunk.

A legutolsó hírek önökről, hogy a 8 milliárdot nem kell kifizetniük.
A Legfelsőbb Bíróság tavalyi ítélete tavaly októberben eltörölte a választott-bíróság ítéletét és innentől kezdve fel kellene, hogy szabaduljon a BVM – Épelem telephelye és vissza kellene kapjuk a rendelkezési jogot. Ehelyett itt a nyakunkon a felszámoló, bejelentkezett egy újabb külföldi cég a Bright Side, amely Global Center kft-re hivatkozva továbbra is követeli a nyolc és fél milliárdot, függetlenül attól, hogy az ítéletét érvénytelenítették. Mivel a Legfelsőbb Bíróság eltörölte a követelését, ezért a felszámoló a Global Center kft benyújtott követelését eltörölte. Persze nem adták fel, 2010 novemberében újabb választott-bírósági beadványt adtak be. Itt gyakorlatilag perújítás kezdődik. A korábban a Legfelsőbb Bíróság által megsemmisített pert kinyitják újra. Azért teszik ezt így, mert új pert felszámolás alatt lévő cég ellen nem lehet kezdeményezni. Ez a követelés a felszámolónál kétes követelésként van számon tartva, vagyis ki kellene őket zárni a követelésből végre, de ezt a döntést az illetékesek nem akarják meghozni, ezért játszhatnak velünk tovább.

Tud-e erről az ügyről valaki a kormányzatból?

Két parlamenti képviselő is tartott már sajtótájékoztatót az ügyünkben, és támogatásukról biztosítanak minket szinte minden oldalról, de mivel ez bírósági ügy, ezért ebbe nem tudtak beleszólni. Azt azonban el kell mondani, hogy hat év után Tarlós István főpolgármesteri hivatala végre lezárt egy ügyet, a telekcsere ügyét. Azt, ami miatt ez az egész dolog el tudott indulni. Nagyobb támogatást érzékelek, mint korábban.

Mekkora a termeléskiesés?

Hozzávetőleg három milliárddal csökkent az árbevételünk egy év alatt.

Nyert valaki a BVM tönkretételen? Van alternatívája önöknek?

Alternatíva van, csak egyik ezzel foglalkozó cég sincs magyar tulajdonban. És egyik sem fekszik az ország közepén, ami óriási költségmegtakarítást jelent. Működhetnénk, de ehhez az kell, hogy véglegesen megakadályozzák Global Center kft-t abban, hogy ránk tudjon támadni. Sajnos nagyon kitartóak, futnak utánunk felhasználva az összes kapcsolatukat.

Hogyan tovább?

2010 márciusa óta készülünk arra, hogy Csepelre költözünk, de ehhez el kell adjuk a Budafoki úton lévő ingatlanunkat, azonban ezen továbbra is perfeljegyzés van, ezért meg vagyunk bénulva. Most ott tartunk, hogy minden ember el van bocsátva, a termelés megállt 2011. május 31-én. Tudják az a szomorú, hogy a Global Center kft-nek egy fillér kára sem volt, mivel igazából nem is létezik. Kár az itt dolgozó embereket érte mind mentálisan, mind anyagilag. Ez egy előre megkreált ügy volt. Ügyvédek hadseregével, joggal valós sorozatos visszaélésekkel, sikerült minket úgy porba döngölni, hogy most gyakorlatilag képtelenek vagyunk termelni. Egy olyan cég, amely százmilliókat adózott a korábbi években. Számunkra tény, hogy ezt az aljas támadást visszavertük, a teljes győzelem még idő kérdése. A szomorú tény az, hogy teljesen a nulláról kell indulnunk, amikor kiköltözhetünk majd végre az új telephelyünkre.

  •  
  •  
  •  
  •