A magyar állam GDP-arányosan az EU-átlag dupláját fordítja vállalakozásoknak juttatott vissza nem térítendő támogatásokra. Gyakorlatilag ez a magyar modell lényege: nagyon sok pénzt költünk arra, hogy idecsábítsunk külföldi tőkét, ami itthon munkahelyeket hoz létre, termeli a GDP-t, de a hazai hozzáadott érték nagyon kevés – hangzott el az Egyensúly Intézet keddi konferenciáján.
Nagyon drágán jönnek létre ezek a munkahelyek. Ráadásul a gazdaság többi részét túl kell adóztatni, hogy ez az óriási pénz, amire Orbán szerint egyáltalán nem biztos, hogy szüksége van még a magyar gazdaságnak – pláne ilyen magas áron –, további külföldi tőkebefektetésekre megy el.
Varga Mihály mai Facebook-posztja szerint 800 munkahelyet mentettek meg sokszázmillió forintból, sőt idén 25 milliárdot fognak erre a célra költeni, ami megerősíti a kutatócég megállapításait.
Filippov Gábor történész, politológus, az intézet kutatási igazgatója mutatta be az intézet javaslatcsomagját, illetve először diagnózisát. A diagnózis legfontosabb pontjai:
- A magyar állam a méretéhez képes rossz teljesítményt nyújt. Rossz minőségű szolgáltatásokat ad.
- Sokat osztunk vissza a GDP-ből, a költségvetésünk szerkezete rossz, nem arra költünk, amire kellene.
- Az adórendszerünk inkoherens, a növekedés ellen hat.
- Az állam különösen rossz ösztönzőkkel torzítja a piaci viszonyokat. Ahol megpróbál segíteni, ott is inkább árt.
- A korrupció egyfajta büntetőadóként fogja vissza a gazdasági növekedést.
444
MUON TV