A Gázában zajló népirtás miatti felháborodásra válaszul a diákok és a tanárok körében valóságos tisztogatás zajlik az Egyesült Államok egyetemi kampuszain. A vezetőségek felfüggesztik, kilakoltatják, kirúgják és más egyéb módon is lábbal tiporják a folyamatos mészárlás ellen tiltakozó tanárok és diákok demokratikus jogait.
Ez az elnyomás az ország legtekintélyesebb egyetemein zajlik, amelyek szoros kapcsolatban állnak a Demokrata Párttal. Múlt pénteken a Harvard Egyetem mintegy 25 oktatóját két hétre felfüggesztették a Widener Könyvtárba való belépés jogát, miután csendes „tanulmányi” tiltakozást tartottak, szolidaritást vállalva azokkal a diákokkal, akiket egy hónappal azelőtt felfüggesztettek egy hasonló tiltakozás miatt (Egy tudományos szakembernek ez nagyon komoly probléma, hiszen ezek a könyvtárak a közvetlen tudás manifesztációjai anna ellenére, hogy az interneten is sok minden elérhető. – a szerk.).
A tanárok kitiltása a könyvtárból, pusztán azért, mert olyan ártalmatlan mondatokat tartalmazó papírlapokat mutattak fel, mint például „Fogadd el a különböző perspektívákat”, példátlan fegyelmi intézkedés. A Harvard a „könyvtári irányelvekre” hivatkozva indokolta a kari tagok kitiltását az intézmény központi könyvtárából, ami súlyosan befolyásolná a munkájuk végzésének lehetőségét (Ez valószínűleg egy keményebb fellépés előszobája, hiszen az egyetemi könyvtárak szimbolizálják a tudáshoz való hozzáférést mindenki számára – a szerk.).
A The Harvard Crimson szerint több mint két tucat oktató mellett több mint 60 diákot is kitiltottak két hétre az egyetem fő könyvtárából, akik korábban csendes „study-in”-t tartottak a Widener Könyvtárban a népirtás ellen.
Hasonló antidemokratikus módszerek számos más egyetemen is folyamatban vannak:
- A Pittsburghi Egyetemen legalább 17 diák és közösségi aktivista ellen indult büntetőeljárás a Gázai Szolidaritás táborokban való részvételért. Miután a rendőrség megtámadta a táborokat, a letartóztatott tiltakozókat súlyos vádakkal, többek között bűncselekményekkel vádolják. Emellett „persona non grata” értesítést is kaptak, ami lényegében kitiltja őket a Pittsburghi Egyetem campusáról.
- A Chicagói Egyetemen a múlt héten az egyetem tisztviselői a rendőrséget kiküldték, hogy kilakoltassanak és felfüggesszenek egy arab diákot, aki részt vett egy népirtás elleni tüntetésen a hónap elején. Megan Porter, a diák ügyvédje egy helyi hírügynökségnek elmondta, hogy bár ügyfelét nem ítélték el bűncselekményért, mégis eltávolították az egyetemről. Porter hozzátette, hogy nincs családja az államban, és nincs hol laknia.
- A pennsylvaniai Allentownban található Muhlenberg College-ban Dr. Maura Finkelsteint, aki maga is zsidó, azért rúgták ki, mert a közösségi médiában a cionizmus és a folyamatban lévő népirtás ellen irányuló megjegyzéseket tett közzé. A World Socialist Web Site által a hónap elején készített interjúban Finkelstein megjegyezte: „Az egyetemeinket militarizálják”.
- A Cornell Egyetemen az adminisztrátorok három évre felfüggesztettek négy diákot, mert szeptember 18-án részt vettek egy palesztinbarát tüntetésen, amely a népirtást felfegyverző katonai vállalkozók ellen irányult. A Cornell Egyetem doktorandusz hallgatóját, Momodou Taalt, aki végzős oktató, a hónap elején majdnem kitoloncolták, mert részt vett a szeptember 18-i tüntetésen.
- A Santa Cruz-i Kaliforniai Egyetemen több mint 100 diákot és oktatót tiltottak ki az egyetemről, mióta letartóztatták őket a gázai népirtás elleni tiltakozás miatt a múlt félévben. Az észak-kaliforniai ACLU Alapítvány és a Center for Protest Law and Litigation (Tiltakozási Jogi és Peres Ügyek Központja) pert indított az egyetem ellen, arra hivatkozva, hogy a tömeges felfüggesztés alkotmányellenes.
- A Michigani Egyetem büntetőeljárást indít 11 diák ellen, mert tavaly tavasszal részt vettek a gázai háború elleni tüntetéseken. A vádak között szerepel birtokháborítás és egy rendőrtiszt akadályozása, ami bűncselekmény, és akár két évig terjedő börtönbüntetéssel is sújtható.
Ezen egyetemek közül többnek szoros kapcsolatai vannak a Demokrata Párttal és az amerikai imperializmussal. A Harvard Corporation, a Harvard Egyetem legfőbb irányító testülete az Obama-kormányzat korábbi tisztviselőit, milliárdosokat és magánbefektetési cégek vezetőit is tagjai között tudhatja.
A Harvard Corporation jelenlegi tagjai között olyan neves demokraták vannak, mint: Kenneth Chenault, aki egyike volt azon vállalati vezetőknek, akik az idei Demokratikus Nemzeti Kongresszuson felszólaltak; és Mariano-Florentino Cuéllara, a kaliforniai legfelsőbb bíróság volt bírója, aki a Clinton- és az Obama-kormányban is részt vett.
Az év elején a Harvard Egyetem alelnökévé és általános jogászává nevezte ki Jennifer O’Connort, aki korábban a Northrop Grumman, a világ hatodik legnagyobb fegyvergyártója volt, amely az izraeli légierőnek rakéta- és lézerrendszereket szállít harci helikopterekhez és vadászgépekhez.
Az elnyomás az egyetemeken nem korlátozódik az Egyesült Államokra. A hónap elején a rohamrendőrök erőszakkal tartóztatták le a Western Sydney Egyetem diákjait, akik békés ülősztrájkban vettek részt a népirtás elleni tiltakozó akcióban. Az erőszakos letartóztatások után több száz egyetemi oktató és tanár írt alá egy nyílt levelet, amelyben elítélték a rendőri brutalitást. Az aláírók megjegyezték, hogy a rendőrség erőszakos fellépése „része annak a szélesebb körű rendőri elnyomásnak, amely az ausztrál egyetemeken az olyanok ellen irányul, akik Izrael atrocitásai ellen tiltakoznak”.
A Nemzetközi Ifjúsági és Diákszervezet a Társadalmi Egyenlőségért (International Youth and Students for Social Equality) felszólítja a diákokat, hogy lépjenek fel a demokratikus jogok elleni egyre súlyosabb támadás ellen. A diákoknak követelniük kell, hogy ejtsenek minden vádat a népirtás – a 21. század egyik legnagyobb háborús bűntette – elleni tiltakozók ellen. A diákokkal és a tanárokkal szembeni minden szankciót és korlátozást meg kell szüntetni.
A diákoknak a főiskolák és egyetemek közelében lévő gyárak és munkahelyek munkásainak támogatására kell törekedniük, hogy szélesebb körű összefogást tudjanak elérni, összekapcsolva az alapvető demokratikus jogok védelmét a külföldi háborúval és a munkásosztály elleni hazai elnyomással szembeni ellenállással.
Az egyetemi tüntetések elleni egyre fokozódó támadásokra mindössze egy héttel az amerikai választások előtt került sor, amelyeket a politikai reakciók mélységeinek feltárása jellemez. Trump és a republikánusok fasiszta mozgalom kiépítésére törekszenek, és ígéretet tettek arra, hogy mozgósítják a rendőrséget és a hadsereget a népirtás ellenzői és a vállalati és pénzügyi oligarchák politikájával szembeni minden ellenállás ellen.
A Demokrata Párt kiemelt részvétele a népirtás ellenzőinek üldözésében bizonyítja, hogy a „demokrácia” védelmére vonatkozó állításuk cinikus csalás. Nem számít, hogy ki győz a választásokon, ha valóban egyértelmű lesz az eredmény, a diktatúra felé való törekvés folytatódni fog, a háború eszkalálódásával és a társadalmi egyenlőtlenségek szélsőséges növekedésével párhuzamosan.
A Gáza melletti szolidaritási tüntetők elleni McCarthy-féle boszorkányüldözés, a háborúellenes aktivisták zaklatása, valamint a tiltakozó diákok és oktatók elleni büntetőintézkedések a lakosság egészének demokratikus jogai elleni még kiterjedtebb támadások előkészületei.
Az Egyesült Államok uralkodó osztálya által az 1950-es évek McCarthy-féle kommunistaellenes boszorkányüldözése során alkalmazott antidemokratikus módszereket az összes imperialista hatalom globális szinten újraéleszti. Az alapvető demokratikus jogok védelme, beleértve a népirtás és az etnikai tisztogatás elleni tiltakozás jogát is, elválaszthatatlan a munkásosztályon belül és a fiatalok körében a független szocialista mozgalom kialakulásától, amely minden imperialista háború és annak forrása, a kapitalista rendszer ellen irányul.
Eredeti cikk: World Socialist Web Site
Fordította: Kovács Márkó (Munkások Újsága)