Csejtei D 2016

A liberalizmus bájai és bajai

Hangsúlyozni kívánok két tényezőt. Mindenekelőtt azt, hogy a liberalizmus gondolatrendszerét – annak eredeti célkitűzéseit és eljárásmódját – nemesnek és előremutatónak tartom. Számomra a liberalizmus a fair gondolkodás és cselekvés megjelenését jelenti a politikában. A liberalizmussal voltaképp a gentleman lép színre …

Teljes cikk
kozmunka2016

Nem rém-, valóságmese

Rémmese. Nem időszerű. Talán ez a két rövid mondat fejezi ki az Új Egyenlítő 2015/decemberi számában megjelent Miért nincs „periferiális erőtér”? című írásomra adott kritikai válaszok jellegét. Csókás Máté politológiai, társadalmi, míg Pétervári Zsolt inkább gazdasági szemszögből és kiegészítésekkel reflektált …

Teljes cikk
JA Invikáció

A periféria felfedezése

Rémmese. Sokadszorra is ez jutott eszembe Harvay Anna dolgozatának elolvasása után, amiben arra a kérdésre próbált válaszolni, hogy miért is nincs „periferiális erőtér” és mit kellene tenni érte, hogy legyen. Szerényen a következőket szeretném megjegyezni.

Teljes cikk
1919 05 01 01

A nagy törés – A Tanácsköztársaságról 96 év távlatából

Kilencvenhat éve, 1919. augusztus elsején bukott meg a Magyarországi Tanácsköztársaság. Legfőbb vezetői – a külügyi népbiztosként a hazai kommunista kísérletet irányító Kun Bélával – emigrációba vonultak, a maradók és az elfogottak perekkel és hosszabb-rövidebb börtönbüntetéssel néztek szembe, a legrettegettebb Lenin-fiúk …

Teljes cikk
davidcsillag

Az antiszemitizmus vita margójára

A tömegek számára szokás szerint érdektelen vita zajlott az interneten, talán először mozgósítva ezen a területen a magyar értelmiséget. Miről szólt a vita? Gerő András történész leantiszemitázta Romsics Ignác történészt.

Teljes cikk