Balról előzné a pártelitet Eszik Bence, aki 15 éve tagja az MSZP-nek. Kiskunfélegyházáról indult, jelenleg a fővárosban él és a mostani reménytelen helyzetben is optimista. Úgy véli, hogy markáns szocialista irányváltással elmozdulhat felfelé az MSZP a mostani mélypontról.
Merre voltál idáig? Miért nem hallottunk rólad?
Mert azok közé tartoztam, akik a háttérben dolgoztunk. Mert ilyen emberekre is szükség van egy pártban. Azokra, akik ragasztják a plakátot, terjesztik a szórólapot. Sőt, úgy voltam vele, hogy ez az igazán fontos feladat.
Akkor nem is indultál választáson?
Dehogynem, az idei választáson önkormányzati képviselőjelölt voltam Terézvárosban. Itt az MSZP magára maradt, mert azok a korábbi partnereink, akik 5 éve még sehol sem voltak, a szocialistáknak is köszönhetően győztek, úgy gondolták, hogy ránk már nincs többé szükség. Ismerjük a mondást, “a mór megtette kötelességét, a mór mehet”.
Milyen eredményt értetek el?
Pocsék eredményt. Ez tény, de ennek ellenére egy kicsit mégis örültem.
Minek lehet ilyen helyzetben örülni?
Annak, hogy elkezdtünk visszatérni szocialista alapértékeinkhez. Az ilyen-olyan összefogások idején mindig az volt az első, hogy el kellett térjünk a baloldali ideológiától. Mert jöttek liberálisok, hogy nekik “ez azért nem tetszik, mert…”, aztán jöttek jobbikosok, hogy nekik más nem tetszik. Nekünk meg tűrni kellett, mert az összefogás a lényeg és annál semmi sem fontosabb.
Ez nem igaz?
Az összefogás akkor összefogás, ha abból nem rekesztenek ki senkit. A titok nyitja egy vonzó kínálatban és hihető történetben van, nem pártok felsorakoztatásában.
Gyurcsány Ferenc a szocik szempontjából pozitív vagy negatív szereplő?
Feri immár 20 éve jelen van a baloldalon. Elvitte a teljes közösséget egy liberális értékrend irányába. Az MSZP partner volt ebben és a szavazóink ezt nem bocsátották meg nekünk. Óriási hiba volt a totális összemosódás. Az MSZP és az egykori SZDSZ azért tudott stabil többséget alkotni többször a rendszerváltás óta, mert mást tartott fontosnak. A liberálisok bázisa az értelmiségi mondjuk felső középosztály volt, a szociké a dolgozó társadalmi alsó kétharmad.
Vissza lehet találni ehhez a dolgozó alsó kétharmadhoz?
Igen. Sőt, ez a legfontosabb feladat. Az idő azonban sürget minket, a következő választásig vissza kell térni a komolyan vehető, stabilan támogatott politikai erők közé. Óriási káosz van a belpolitikában. Ez nyomasztó, mert hónapok alatt eltűnt a momentum, az lmp, a jobbik és immár a déká is bezuhant. Az MSZP-nek van nagy előnye ezen pártokhoz képest, nekünk markáns ideológiai alapjaink vannak, illetve máig létező országos hálózatunk. Erre lehet építeni.
Merre van előre?
Mint mondtam, a baloldal még megmenthető, merjünk szocialisták lenni. Ez a csoda legfontosabb eleme.
Mit jelent ez a gyakorlatban? Ez így csak egy üres frázis.
Van mögöttünk 35 év, sőt történelmileg a legbeágyazottabb párt vagyunk. Az első szocialista Táncsics Mihály volt, de máig büszkék lehetünk olyan eleinkre, mint szociáldemokrata munkásvezér Garami Ernő vagy személyes példaképem Horn Gyula. Ezek a politikusok mesterei voltak annak, hogy a baloldali elveket következetesen képviseljék.
Horn képes lenne ma csodát tenni az MSZP-vel?
Igen. Számomra az egyértelmű. Sokat foglalkoztam munkásságával. Kiváló stratégiai érzéke volt. Nem rohant az események után, hanem látta előre, hogy mi fog történni és arra mozdult. És igaza lett. Pontosan látta például már a hetvenes években, hogy Magyarország el fog indulni a nyugati irányba. Sajnos persze volt hibája is…
Például?
Például túl korrekt volt Orbán Viktorral annak ellenére is, hogy pontosan látta, hogy egy fiatal diktátor hajlamú politikus zsákutcába viheti az országot. Persze ez a hiba idézőjeles. Horn demokrata volt és nem volt hajlandó arra, hogy tisztességtelen eszközökkel lehetetlenítse el ellenfeleit.
Mit tenne ma Horn vagy mit tenne egy fiatal szocialista politikus, aki az ő útját próbálja követni?
Először is újra tömegpárttá tenné az MSZP-t. Modern néppárttá. Kiszorultunk az ország nagyobb részéről, nincsenek helyi közösségeink, közösségi helyeink. Ezeket újjá kell szervezni. Nem egyformán kell gondolkodni, nem begyöpösödött pártkatonákra van szükség, hanem baloldali mozgalmárokra.
Mit mond most egy szocialista a választóknak?
Azt, hogy merjünk szocialisták lenni! Merjünk jogokat követelni a munka világában a gusztustalan és megalázó kizsákmányolás helyett! Merjünk tisztességes béreket követelni a jelenlegi baksis helyett! Merjünk harcolni azért, hogy az iskolákban és az egészségügyi intézményekben emberhez és gyermekeink jövőjéhez méltó körülmények legyenek!
Ezt el tudja ma érni egy szocialista párt?
Nem. Egy párt nem tudja elérni. Egy mozgalom tudja elérni, amelyben ott van egy szocialista párt, ott vannak a szakszervezeti aktivisták és ott van sok százezer ember az országból, akik nem a fotelban ülve várnak a csodára. A baloldal erejét mindenkor az adta, hogy volt tömegbázisa és voltak szent céljai. Erre az útra kell visszatérni.
Brüsszel vagy Moszkva az út célja?
Magyarország félúton van a két ország közt. A rendszerváltás után a jobboldal mocskolta Oroszországot, felszámolt minden kapcsolatot abba az irányba. nagy ára lett ennek az ostobaságnak. A mezőgazdaság, a feldolgozóipar vagy az autóbuszgyártás csődje. Megérte? Nem! Sajnos a baloldal ezt követően mindent egy lapra tett fel és azt gondolta, hogy az európai integráció majd megoldja a kialakult problémákat. Sajnos csalódnunk kellett. Sőt, az a torz helyzet alakult ki, hogy miközben Orbán “brüsszelezik”, a haverjai zsebét brüsszeli pénzzel tömi ki. Gondolta volna valaki a rendszerváltás idején, hogy ilyen mélybalkáni viszonyok lesznek majd 2 évtizeddel az uniós csatlakozás után?
Mi a baj Orbán tőkéseivel?
Az, hogy zsebre vágták ezt az országot, zsebre vágták a jövőnket. Mészáros Lőrinc ha egy gázszerelő marad, két keze munkájával gyarapodik, akkor egy tiszteletre méltó ember lenne a szememben. Így azonban egy utolsó báb, aki nyilvánvalóan ügyeskedések és összefonódások bonyolult láncolatának köszönhetően lehet az ország egyik leggazdagabb embere. Ezek a tőkések nem tőkések, ezek oligarchák és ezektől meg kell szabadítani ezt az országot.
Van erre lehetőség?
Erre nagyon nehéz válaszolni, mert papíron majd mindent jogszerűen csináltak és emiatt nem mondhatjuk, hogy holnap adjanak vissza mindent, mégis a legfontosabb feladatunk az, hogy Orbán leváltását egy totális elszámoltatás kövesse.
Mi a rövidtávú politikai célod?
Elnöki posztért indulok versenybe az MSZP-ben. Ez immár egy olyan időszak, amikor nem tülekednek az emberek. Ma több a feladattal járó munka, mint a várható haszon. Az utolsó utáni órában vagyunk és fel kell rázni, mozgósítani kell politikai közösségünket. Ha nem sikerül, akkor eltűnik az MSZP és vele együtt az a baloldal, amely 1868 óta jelen van a hazai közéletben. Szolgálatra jelentkezem!
Munkások Újsága