Eszik Bence szocialista politikussal az MSZP tisztújítása előtt néhány nappal készített interjút a Munkások Újsága. Véleménye szerint a szocialistáknak vissza kell térniük hagyományos értékeikhez, újra meg kell találniuk mindazt, amit a párt képviselt korábban.
Elnöki posztért indultál, de visszaléptél Komjáthi Imre javára. Jól döntöttél?
Igen. Imre egy nagyon markáns baloldali karakter. A célegyenesben azt éreztem, hogy győztes már nem lehetek, de vehetek el tőle annyi voksot, hogy ne ő legyen a befutó. Ezt mindenképpen el akartam kerülni. Nem bántam meg ezt a gesztust, sokan meg is köszönték nekem már ott a helyszínen.
Az alelnöki posztért óriási csatában maradtál alul.
A politikában, ahogy az élet más területein is vannak nem várt fordulatok. Gurmai Zitának nem jött össze az elnökhelyettesi poszt, így egy tapasztalt elvtársnő tűnt fel ott, ahol esélyesnek gondoltam magam. És itt egyből jött a másik morális dilemma. Egy modern szocialista pártnak nem lehet négy főből három férfi a legfontosabb vezetője, legalább két nőnek is kell ott lenni. Végül lemaradtam a pozícióról, kicsit emiatt is, de nagyon sokan bíztak bennem. Nem hiába álltam ki, fogalmaztam meg a gondolataimat, vetettem fel a baloldal újragondolásának szükségességét.
Ez szépen hangzik, de nem vagy ott a vezetőségben, azaz nem fogod tudni képviselni mindezt.
Természetesen minden megválasztott tisztségviselőnek gratuláltam, Komjáthi Imrének is. Neki felajánlottam, hogy ideológiai és nemzetpolitikai témákban szívesen segítem a munkáját, akár mint tanácsadó is.
Mit válaszolt az új elnök a felvetésre?
Nem válaszolt. Bizonyára sok dolga van. Sok dolgot kell helyre tenni a pártban, van munkája bőven. Remélem lesz ideje majd azokkal a dolgokkal is foglalkozni, ami szerintem fontos ahhoz, hogy a szakadék széléről visszahozzuk ezt a pártot.
Mi a véleményed a megválasztott vezetőség egészéről?
Jó csapat. Alapvetően jó csapat.
Kritikai észrevétel?
Van. Természetesen van.
Bővebben?
Van egy régi problémája az MSZP-nek. A mozgalmi karakter és a mozgalmi karakterek háttérbe szorultak. Az első vonalba általában azok az emberek férnek be, akik így vagy úgy, de a pártelithez vagy a pártbürokráciához tartoznak. Nem jó, ha mindenki egzisztenciálisan függ a párttól, mert akkor mindenki elkezd kapaszkodni a megszerzett székbe, asztalba. Ez megöli a mozgalmat.
Mik a terveid a kialakult helyzetben?
Egyrészt remélem, hogy tudom majd segíteni az új MSZP vezetőséget. Másrészt számomra fontos területeken leszek aktívabb. Egyrészt folytatom a már másfél évtizedes múltra visszatekintő nemzetpolitikai irányú munkálkodásom. Alföldi kisvárosi közegből jövök, mindenkor fontos volt számomra, hogy egy baloldali legyen igazi patrióta, hazafi is. Be kell bizonyítani, hogy nincs igazuk a jobboldaliaknak, amikor azt mondják, hogy a baloldaliak hazaárulók.
Sokan a baloldalon azt mondják, hogy nem szabad magyarkodni.
Butaság. Egy szűk, inkább liberális fővárosi réteg mondja ezt és erőlteti rá álláspontját a baloldalra. Emiatt is érzi a jobboldal, hogy szabadon lehet hazaárulózni a baloldaliakat. Mert azt mondják néhányan, hogy még vitatkozni sem szabad.
Tudsz erre konkrét példát is mondani?
Természetesen igen. A magyar baloldal 1919-ben felvállalta az antant békediktátuma elleni fegyveres honnvédő háborút. Vörös zászlók alatt harcba induló haderő Stromfeld Aurél vezetésével megállította a románokat a Tiszánál, a cseheket pedig Eger és Salgótarján előtt. Majd pár hét múlva elindult a magyar hadtörténet utolsó győztes és varázslatos katonai hadjárata, az Északi Hadjárat. Felszabadítottuk Miskolcot, Kassát, Szentest. Négy kegyetlen háborús év után csepeli munkások és Békés megyei parasztfiúk álltak az első sorba és megmutatták, hogy lehet egyszerre egy jobb világért, a szocializmusért és a nemzeti szabadságért harcolni. Nos, amikor a Stromdeld Aurél Egyesületben, melynek egyik vezetője vagyok, elkezdtünk egy kampányt, bemutatva az 1919-es honvédő háború nemzetmentő karakterét is, akkor egyből megkaptuk a liberálisok irányából, hogy magyarkodunk és nincs szükség ilyen jellegű munkára a baloldalon.
És van? A Stromfeld Egyesület sikeres ezen a területen?
Majd az idő eldönti, hogy hasznos vagy sem az ilyen jellegű munkánk. Mi egy alapvetően értékmentő és értékápoló tevékenységet végzünk. Számunkra fontos emlékhelyeket teszünk rendbe, gazzal benőtt sírokat pucolunk meg, elhalványult feliratokat vésünk újra és húzzuk ki a megkopott betűket. Mindez felemelő érzés, mert ennek köszönhetően érezzük és tudjuk, hogy mi egy nagy történelmi család tagjai vagyunk, amelyben ott van Táncsics Mihály, Garami Ernő, Stromfeld Aurél, Landler Jenő, Ságvári Endre, Kéthly Anna és természetesen Horn Gyula vagy Kiss Péter is.
Landler Jenő kommunista volt.
Radikális szocialista és kiváló hazafi volt. Amikor a visszafoglalt Miskolcot román és cseh csapatok támadták, Landler állt az ellenséges golyózáporban és osztotta a fegyvert a városi munkásoknak, akik a gyárakból egyenesen mentek a harcba és megvédték a várost. Én erre az emberre büszke vagyok, annyira, hogy amikor Moszkvában jártam, elmentem a Kreml falában levő sírjához is. Kicsit példaképem is, mert én is radikális szocialista és hazafi vagyok egyszerre.
Nem gondolsz arra, hogy inkább mondjuk Magyar Pétert kellene támogatni, hogy győzzön a legközelebbi választáson?
Sem ő, sem más demokrata nem tart már igényt azokra, akik komolyan gondolják a baloldaliságot. Elmehetünk biodíszletnek és hallgathatjuk az antikommunista közhelyeiket meg a ruszofób vagy sinofób uszítást. Én egyikre se vagyok kíváncsi. Azt gondolom, hogy Oroszországgal vagy Kínával igenis partneri viszonyra van szükség most és a jövőben is. Nincs semmi keresnivalóm ott, ahol a közös nevező a háborús hangvételű uszítás.
Szerinted 2026-ban az MSZP ott lesz az országgyűlésben?
Semmit sem lehet előre látni. Egyetlen emberről szól a kormányoldal és immár az ellenzéki oldal is. Ez egy nagyon káros jelenség, ez a demokrácia megcsúfolása. Éppen emiatt is óriási feladat a magyar baloldal újragondolása és megerősítése. Remélem lesz még időnk és lehetőségünk elvégezni ezt a feladatot.
Munkások Újsága